Haftanın Seçmeleri

Haftanın Seçmeleri

Haftanın Seçmeleri

13 Ocak 2013 Pazar

ÇOCUKLAR İÇİN TAVSİYE EDİLİR BİR FİLM



EFSANE BEŞLİ

Son dönemde yapılan çizgi filmlere hayranım. Bir yetişkin olarak  bizleri bile bu kadar etkilerken çocukları etkilememesi mümkün mü?

Ailece yapılacak en iyi şeylerden biri, hafta sonları sinema gibi etkinliklere gitmektir bence. Çocuklar böyle rutinleri sever. Mesela oyun akşamı ya da sinema akşamı, ailece pazar yemeği gibi. Bu rutinler yaratıcılığınıza kalmış. İşte böyle rutinlerden birinde, cumartesi akşamı vizyona yeni giren " Efsane Beşli" filmine gittik. 

Son dönemde izlenebilecek en iyi çocuk filmi diyebilirim. Anne babalar bile heyecanla bir solukta izleyebilir.

 Film, aktarımını ve verdiği mesajını,  pozitif bakış açısı ile çok iyi sunuyor. Son dönemde aslında herkesin tartıştığı bir konuya parmak basışı anlamında en azından Emre'den tam not aldı. Filmden çıktığında filmden çok etkilenmişti. Bizim kültürümüzde çok yaygın olmayan diş perisi, rüya perisini, paskalya tavşanının ne olduğunu pek bilmiyordu. Noel Baba ve Öcü bildiği tiplemelerdi. Çocuklukta yoğun olarak geçen bu kahramanları kullanarak filmin verdiği umudu hiçbir zaman kaybetmemek, iyi düşünmek, iyi olacağına inanmak anlamındaki mesajına hayran kalmamak içten bile değildi. Pollyannacı bir bakış açısından bahsetmiyorum ama "ya hep  ya da hiç"lerin olduğu, yoğunluk olarak kazanma ya da kaybetme üzerine kurulu,  koşan dünyamızda sanıyorum özellikle çocukların bu tür mesajları son dönemde duymaya ihtiyacı var.
 Bu konuda Emre'yi düşündürttüğünü biliyorum. Ben çocuklara küçük yaştan itibaren nasıl bir bakış açısı kazandırılırsa çocuğun da yaşam içerisinde o bakış açısı ile var olduğunu düşünüyorum. 
Çok küçükler için değil ama yedi yaşından itibaren daha rahat anlamını da kavrayarak seyredebilecekleri bir film bence. Ve üstüne çocuğunuzla beraber konuşabilirsiniz; onun düşünme süreçlerini geliştirmek ve aynı zamanda anlamak adına da. 


Yorum Gönder

Popüler Yayınlar